W sobotę 24 września w stadninie koni w Sztumskim Polu odbył się XVII Hubertus – relacja.

Na prośbę organizatorów XVII Hubertus zamieszczamy relację z imprezy.

W sobotę 24 września w stadninie koni w Sztumskim Polu odbył się XVII Hubertus – tradycyjne święto koniarzy i myśliwych organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Konnej nieprzerwanie od 1999 roku.

Po prezentacji jeźdźców oraz ich koni z Klubu Iskra, jak również gości przybyłych z zaprzyjaźnionych stajni, uwaga zebranej publiczności skupiła się na miejscu, gdzie rozpoczęto poszukiwania starannie ukrytego lisa. Szczęściarzem okazała się amazonka Anna Krause na koniu Pinacolada.

Następnym punktem programu był pokaz kadryla. 8 par, czyli 16 jeźdźców, sumiennie przez miesiąc przygotowywało się na ten dzień. Jazda synchroniczna w parach do muzyki zrobiła duże wrażenie na publiczności.

O godzinie 13. rozpoczął się Pokaz Skoków przez przeszkody o Puchar Starosty Sztumskiego zaprezentowany przez Sekcje Jeździecką Iskra. Rywalizacja została rozegrana w trzech konkurencjach. W najniższej klasie udział wzięło 10 par. 1 miejsce zajęła Julianna Wojtal na koniu Szemir, 2 miejsce Grażyna Suchecka na koniu Justa, 3 miejsce zajęła Kornelia Jezierska na koniu Tunis. Drugą konkurencją była klasa LL do 70 cm, w której 14 par walczyło o pierwsze miejsce. Na podium stanęły amazonki: 1 miejsce Natalia Olszewska na koniu Playboy, 2 miejsce Kornelia Jezierska na koniu Tunis i 3 miejsce zajęła Julia Badziąg na koniu Darling Daisy. Ostatnia konkurencja była najtrudniejsza. Amazonki walczyły o Puchar Starosty Sztumskiego. Klasa L liczyła sobie 8 par. 1 Miejsce zajęła Anna Wróblewska na koniu Persja, 2 miejsce Dominika Ruszkowska na koniu Tario i 3 miejsce Anna Kurowska na Pinacolada.

Po zmaganiach skokowych nadszedł czas na tradycyjną biesiadę hubertowską, na której oprócz wielu specjałów swojskiego jadła i tańców do późnych godzin dało się słyszeć także końskie pieśni oraz ułańskie żurawiejki. Gospodarze Iskry dziękowali za wsparcie oraz patronat Starostwu Powiatowemu w Sztumie oraz Nadleśnictwu Kwidzyn. Podczas całej imprezy dało się zauważyć duże zaangażowanie najmłodszych adeptów jeździectwa, których do Iskry przybywa coraz więcej w poszukiwaniu własnej przygody z koniem.